Зброя та все, що з нею пов'язане, – тема специфічна. З одного боку, у цій сфері багато питань регламентується законодавством країни. З іншого ж, до будь-яких «збройових» речей в принципі завжди і скрізь пред'являються особливі норми щодо безпеки та зручності. Найкращий приклад – сейф! Без нього складно уявити володіння рушницею чи пістолетом. Тому ще до покупки потрібно розібратися, яким має бути сейф для зброї в Україні – з чим вам і допоможе наша стаття!

Закони, що описують правила зберігання зброї у 2024 році

Почнемо з головного – офіційного законодавства, без якого подальша розмова просто не має сенсу. І тут треба одразу наголосити: вимоги до сейфів для зброї в нашій країні насправді досить лояльні. Основним документом, на який прийнято посилатися, є Наказ МВС України №622 від 21.08.98 р. Він описує багато питань, але в нашому випадку слід звернутись до двох пунктів:

  • 12.1: «Громадяни України або особи, які мають посвідку на постійне проживання, можуть мати необмежену кількість мисливської вогнепальної нарізної, гладкоствольної зброї, її основних частин, пневматичної зброї, холодної та охолощеної зброї, пристроїв за умови забезпечення їх належного зберігання».
  • 12.12: «Зброя, бойові припаси до неї, основні частини зброї, пристрої та патрони до них, що належать громадянам, мають зберігатися в металевих ящиках, сейфах, спеціально виготовлених для зберігання зброї».

Тобто фактично Наказ вимагає лише забезпечувати умови належного зберігання зброї у металевих ящиках, які спеціально створені для цих завдань. Тому у поширеного запитання про те, якою товщиною має бути збройовий сейф, дуже проста відповідь: якою завгодно! З цієї причини навіть у 2024 році часом трапляються такі предмети меблів, зроблені мало не з фольги…

Іноді в мережі можна зустріти вимоги товщини стінок не менше 3 мм та наявності 2 замків. Таке є – але стосується зброї, що належить юридичним особам: силовим структурам, науковим та спортивним організаціям, приватним компаніям, банкам тощо. Це все описується в тому ж самому Наказі МВС:

  • 11.7: «Вогнепальна зброя, основні частини зброї, бойові припаси до неї, пристрої та патрони до них мають зберігатися в металевих шафах (сейфах), стінки яких повинні бути завтовшки не менше 3 мм з внутрішніми замками (не менше двох). Дверці шаф для міцності укріплюються металевими накладками або косинцями».

Таким чином, усі правила про те, скільки замків має бути на сейфі для зброї і чи повинен бути прикручений збройовий сейф, не стосуються приватних осіб. Втім, вивчити докладніше згаданий Наказ ви можете і самі – за цим посиланням.

Але є ще кілька тонких моментів. В інтернеті є проєкт «Закон про зброю» №1222 від 02.09.19 р. Він навіть був зареєстрований у Верховній Раді, але досі не ухвалений. У ньому описано багато реформ, але важлива стаття №25. У ній, зокрема, точно зазначено, яка має бути товщина сейфа для зброї – метал не менше ніж 1,5 мм. Також є вимоги до встановлення збройового сейфа: якщо він важить до 30 кг і має розміри менше 500х300х350 мм, такий ящик повинен бути закріплений. Звісно, будь-який фахівець підтвердить: це дуже м'які нормативи. Та й у 2024 році вони, зрештою, ще не затверджені. Але наявність таких документів когось може плутати, комусь – дати приблизний орієнтир. Що ж до проєкту «Закон про право на цивільну вогнепальну зброю» №5708 від 25.06.21 р., який пройшов І читання і в 2022 році прийнятий за основу, але поки що очікує остаточного затвердження, то ситуація теж неоднозначна. У тексті йдеться, що вимоги до металевої шафи встановлюються Кабінетом Міністрів України. Тому в разі прийняття цього закону будуть додаткові акти або накази, що регламентують питання безпеки приватної зброї.

І останнє щодо законодавства – це правила зберігання зброї в Україні. Вони сьогодні теж досить лояльні до приватних осіб та допускають:

  • Зберігання зброї у зібраному та розібраному вигляді. Важливо тільки, щоб вона було розрядженою, з від'єднаним магазином і видаленим із патронника патроном.
  • Спільне зберігання боєприпасів разом зі зброєю. Виняток – знову ж таки для власності юридичних осіб, де всі нормативи дещо суворіші.
  • Необов'язковість сигналізації при зберіганні більше 3 одиниць гладкоствольної та нарізної зброї. Ця вимога була раніше, але зараз її видалили з того Наказу.
  • Розміщення зброї вдома та, наприклад, на дачі. Потрібно лише виключити доступ до неї сторонніх, зокрема членів сім'ї, і повідомити про місце зберігання поліцію.

Важливі характеристики при виборі збройового сейфа

Іноді у тих, хто розібрався, яким має бути сейф для зброї в Україні, виникає спокуса купити щось дуже просте та дешеве. Адже штрафів чи санкцій не буде! Але ця логіка – докорінно помилкова. Пам'ятайте: зброя – небезпечна річ. І власник несе повну відповідальність за неї. Якщо хтось викраде вашу зброю і навмисно чи ні завдасть комусь з її допомогою будь-якої шкоди – відповідати будете і ви. Напевно, самі можете уявити, як суд трактуватиме рядки Наказу про «належне зберігання»… А про матеріальну цінність рушниці або пістолета тут і казати не доводиться.

Тому вибирати сейф для зброї слід вдумливо та грамотно. В цьому питанні важливі 3 фактори:

  • Рівень захисту. Він складається з двох параметрів: стійкості до злому та до вогню. Базові моделі позбавлені мінімального захисту від подібних ризиків, тому їх не варто брати до уваги. Розумніше купити сертифіковану модель. Наприклад, за зламостійкістю в Україні діють нормативи ДСТУ EN 1143-1 та ДСТУ EN 14450. Вони повністю відповідають стандартам ЄС, але їх опис – тема окремої статті. Тому, якщо не вдаватися в деталі, можна коротко підсумувати, якою товщиною повинен бути сейф для зброї – від 3-5 мм і більше. Ви можете орієнтуватися на класи S1 і S2 і 0, I і II за вказаними нормами. Щодо вогнестійкості, тут важливий ДСТУ EN 15659 з класами LFS 30P та LFS 60P. У першому випадку короб при пожежі здатний зберігати внутрішню температуру не вище 170° С протягом 30 хвилин, а в другому – 60 хвилин. Загалом і той, і той параметри задовільняють вимоги до сейфа для зберігання зброї. Але не забудьте при покупці переконатися, що продавець має сертифікати, які підтвердять рівень захисту (окрім паспорта, в сейфі повинен бути табличка з його даними).
  • Замок. Це – один із ключових параметрів будь-якого сейфа. Варіантів механізмів сьогодні існує багато: ключовий, кодовий механічний або електронний, сенсорний! Кожне виконання має свої плюси та мінуси. Наприклад, ключові замки надійні, дешеві, але їх можна відчинити відмичкою, а сам ключ – викрасти. Останньої проблеми позбавлені обидва кодові замки. З ними вам не треба думати, де зберігати ключі від сейфа зі зброєю – достатньо запам'ятати код. У механічному замку його вводять поворотом шайби-джойстика (це вимагає відомої вправності), а в електронному – за допомогою цифрової клавіатури (а тому треба стежити за батарейками у пристрої). Але найзручніші – сенсорні моделі, де дверцята відчиняються за відбитком пальця або сканером обличчя. Перебором та відмичкою з ними не впоратися – лише ламати. Але ці пристрої теж потребують електроживлення, плюс ціна – найвища… Що стосується того, скільки замків має бути на сейфі для зброї, відповідь проста: одного достатньо, але 2-3 краще. Втім, докладніше про види замків для сейфів читайте за цим посиланням.
ВИМОГИ ДО ЗАМКІВ У ВІДПОВІДНОСТІ З ГОСТ Р 51053-97

Вид замка

Ключові замки

Кодові замки

Клас стійкості замку

A

B

C

D

A

B

C

D

Мінімальна фактична кількість комбінацій (тис.)

25

100

1 000

3 000

80

100

1 000

3 000

 

  • Встановлення сейфа. Згаданий Наказ МВС №622 вимагає від юридичних осіб закріплювати збройові металеві шафи. Ці вимоги до встановлення сейфа для зброї відносно м'які, але їх можна вибрати за приклад при покупці моделі для дому. Базовий мінімум у такому разі: сейф «тримається» за підлогу та/або стінку. У шафи має бути хоча б по 2 анкери, точки кріплення, до кожної з поверхонь. А в ідеалі він повинен кріпитися за підлогу та відразу за 2-3 стіни – тобто оптимально поставити його у кутку чи ніші. Також необхідно переконатись, що місця для закріплення надійні. Неприпустимо кріпити анкери в дерев'яні перекриття і особливо гіпсокартон – потрібні бетон, цегла, метал. Коли ви вже прояснили собі, чи потрібно прикручувати сейф, варто оцінити й місце. В більшості випадків зброю не варто зберігати на видноті, краще замаскувати її у віддаленій від загального «трафіку» кімнаті. Також експерти радять витримати відстань не менше 1,5 м до вхідних дверей, 0,5 м від вікна та 1 м від систем опалення. Все це убезпечить ваші рушниці або пістолети.

Як бачите, важливих нюансів багато. Тому вибір не обмежується відповіддю на просте запитання, яка має бути товщина сейфа для зброї. Все помітно складніше! Втім, це справедливо для всіх сховищ цінних предметів. Ви можете переконатися в цьому зі статті про вибір сейфів за цим посиланням.

Додаткові фактори при оцінці сейфів для зброї

Всієї описаної вище інформації буде достатньо для вибору надійної, безпечної шафи. Хоча насправді питання ширше. Адже будь-який покупець на запитання, яким має бути сейф для зброї хоч в Україні, хоч в іншій країні, впевнено відповість: він має бути ще зручним та практичним. Тому слід врахувати і ряд другорядних характеристик:

  • Розміри. Габарити завжди залежать від ваших особистих потреб: для пістолета підійде меблевий сейф, для колекції рушниць і комори мало. Але якщо говорити в середньому, найважливішою є внутрішня висота сейфа для зброї – не менше 135 см. Цього вистачить для більшості моделей рушниць. Що стосується ширини та глибини, то вони повинні бути достатніми. Зброя не повинна стояти впритул до внутрішньої стінки та одна до одної. А ще можна взяти модель із запасом на майбутнє розширення вашого арсеналу.
  • Ложементи. Зазвичай розміри сейфа для зберігання зброї дозволяють розміщувати в ньому кілька одиниць майже штабелями. Але так рідко коли роблять – зручніше мати індивідуальні фіксатори для вертикального розміщення кожної рушниці. В ідеалі вони мають бути і згори, і знизу. Хоча для здешевлення часто ставлять лише верхні. А ще знадобиться регулювання верхніх фіксаторів. Можливість змінювати їхнє положення дозволить адаптувати сейф під різні стволи.
  • Додаткові відсіки. Хоча зберігання патронів у сейфі приватної особи не є регламентованим, все ж варто замовляти модель із трейзером – окремим модулем для боєприпасів, який має свій замок. Так буде безпечніше. Також стануть у пригоді і полички, які переставляються з рівня на рівень. З ними буде зручніше зберігати документи на зброю, амуніцію тощо. А, наприклад, у сейфах для мисливської зброї зсередини на дверях можуть бути кишені або фіксовані рамки під ножі.
  • Внутрішнє оздоблення. Якої б товщини не був збройовий сейф, зазвичай зсередини його прийнято обробляти м'яким матеріалом: флоком, оксамитом, мікрофіброю тощо. Це дозволяє уникнути легких пошкоджень зброї, коли ви її виймаєте або поміщаєте усередину. Ще зручно мати внутрішнє підсвічування, яке автоматично спрацьовує при відчиненні дверцят. Особливо критично це в напівтемних коморах чи, наприклад, підвалах.
  • Зовнішнє оздоблення. Якщо не брати до уваги найдешевші моделі, то дизайн сейфів для зброї в цілому може бути суворим і солідним, що не псує інтер'єр. Також є моделі для прихованої установки, які ховаються за шафою або картиною, і багато декоровані ящики. В останніх замість традиційного порошкового фарбування для оздоблення можуть застосовуватися навіть дерево та шкіра, а дверцята мати віконце з ударостійкого скла – щоб милуватися дорогими колекційними рушницями.

Як знайти гарний збройовий сейф?

Щоб спростити завдання щодо підбору сховища для домашнього арсеналу, звертайтесь до нас – компанії «Таргетгруп». Це забезпечить вам кілька переваг:

  • Відмінний асортимент. У нас зібрані всі можливі види сейфів для зброї. За рахунок цього ви легко знайдете те, що відповідає саме вашим завданням і бюджету.
  • Гарантії якості. Ми пропонуємо довговічні, міцні та зручні сейфи від компаній Griffon та Blockline, зокрема й сертифіковані за всіма стандартами.
  • Кваліфіковані консультації. Наші менеджери підкажуть, яка має бути товщина сейфа для зброї в тому чи іншому випадку, і дадуть відповідь на всі запитання.
  • Відмінні ціни. За рахунок грамотно вибудованої роботи ми зберігаємо розумну вартість на всі товари та забезпечуємо швидку доставку замовлень по Україні.

Замовляйте сейфи для гладкоствольної, нарізної, пневматичної, травматичної та іншої зброї в «Таргетгруп» – і отримуйте найкраще за свої гроші!